4elements4life logo

היתרונות והחסרונות של תפריט לניקוי רעלים

תפריט ניקוי רעלים

תפריט לניקוי רעלים - כנראה הטרנד היחיד שחייב להיעלם!

חבל שהיא לא יכלה לראות או להרגיש את מבטי דרך הטלפון. רגע מה המטרה שלך שאלתי, כלומר בשביל מה את עושה את זה? בשביל להרגיש טוב יותר, להוריד במשקל או כי כולם עושים?

חברתי: הכל ביחד. אין משהו ספציפי. את יודעת טרנד בא וטרנד הולך, ואני אוהבת לנסות דברים חדשים ומדליקים.

מדליקים… אוף החיפושים האלה אחרי טרנדים וקיצורי דרך מדליקים למיניהם במיוחד בתחום התזונה, ספורט ושינויים גופניים משום מה אף פעם לא מוכיחים את עצמם . השיחה הסתיימה והתזונאית שבי לא נרגעה, והתיישבתי לחקור אודות דיאטה לניקוי רעלים והממצאים לפניכם:

 

מהי דיאטת לניקוי רעלים מהגוף?

ההגדרה הכללית היא שזו תזונה  המורכבת ממיצי פירות וירקות ותה בלבד (ניתן להוסיף בחלק מהדיאטות שומנים טובים) ושלילת מזונות אחרים שנעשית למשך תקופה מוגבלת בזמן.

 

מהם הרעלים שמהם אנו מנסים להיפטר בדיאטה הזו ולמה?

הרעלים שמהם אנו אמורים להיפטר הם בעצם הנוטריינטים שאנו מקבלים מהתזונה היום יומית שלנו. חשוב להבין שאין צורך לפנות כל נוטריינט מכיון שבכמויות קטנות "רעלנים" ספציפיים יכולים להיות טובים לנו, ומעל רמה מסוימת כמעט כל דבר שאנו צורכים יכול להיות רעיל. הנה כמה דוגמאות:

אלכוהול

רוב האנשים יכולים לשתות כוס יין עם ארוחה. אלכוהול רעיל מעל רמה מסוימת בדם, אך בכמות קטנה הגוף יכול לעכל אותו. לעומת זאת צריכה של 100 כוסות יין תביא אותנו למיון עם הרעלה.

כרוב סיני

למרות רמות גבוהות של ויטמין A ועוד נוטרינטים חשובים, הירק כולל גלוקוסינולטים, אשר נחקרו והוכחו שעלולים לגרום לבעיות בפעילות של בלוטת התריס במקרים מסוימים. רובנו יכולים לאכול ביום כמות נורמלית של כרוב סיני והגוף יודע לעכל היטב את רכיביו ונהנה מיתרונות הירק. אך אם נאכל 1.5-2 ק"ג  ביום במשך חודשים, הכרוב יכול להיות רעיל ולגרום לבעיות.

עוגיות

לרובנו לא תהיה בעיה לעכל ולהנות מכמויות הסוכר בעוגיה אחת או שתיים. אך עם נאכל את כל השקית הגוף יקבל יותר מדי סוכר ויתייחס לעוגיות כמשהו רעיל וזה יתבטא בעלייה חדה ברמות הסוכר בדם.

ויטמין B

במחסור בויטמין זה רובנו יכולים בבטיחות לקבלו כתוסף תזונה. אך עם ניקח פי 15 מהכמות המותרת תפקודי הכבד והעצבים יפגעו.

אלה הן רק כמה דוגמאות, אך כמו שאתם רואים, כמעט כל דבר יכול להיות רעיל מעל רמה מסוימת. לפעמים קשה להימנע מצריכת יתר של מזון מסוים, אך גם אז הגוף כן יודע לנקות את עצמו.

 

האיברים בגופנו האחראיים על הניקוי

מערכת העיכול, כליות, עור, ריאות, כבד, מערכת הנשימה והמערכת הלימפטית. המערכות/האיברים הללו מפרקים את הרכיבים הנצרכים מהמזון על מנת שנוכל לפנותם מגופנו בעזרת זיעה, נשימה או שתן/ צואה. הגוף עושה את זה מצוין בעצמו כאשר נמצא בסביבה בריאה ומאוזנת. לרוב מי שמפריע לתהליך הניקוי הפיזיולוגי אלה אנחנו בכך שיום יום  מכניסים לגופנו יותר מדי ולא משתמשים בגופנו נכון:

 • אנו נוטלים יותר מדי תרופות ותוספי תזונה שונים
 • לא ישנים מספיק
 • לא מפסיקים לשפוך חומרים על עורנו
 • לא מזיזים את עצמנו מספיק
 • צורכים יותר מדי אלכוהול ומעשנים
 • אוכלים הרבה מזונות שהגוף לא מזהה אותם ולא מקבל מהם שום דבר מועיל.

 

מה יקרה אם פשוט נשנה את ההרגלים המפורטים למעלה?

לי זה נראה שזה יוריד את הנטל וכך גופנו יוכל להשקיע יותר אנרגיה בשיקום, עיכול ובעוד תהליכים על מנת לגרום לנו להרגיש טוב יותר. 

סיבה נוספת בגללה אנשים עושים ניקוי רעלים מהגוף היא  הרצון לירידה במשקל ומשום מה איזשהו חשש לא מוצדק שהגוף מסרב לעשות זאת לבד בעזרת הדרך המסורתית - שינוי תזונתי ואורח חיים ספורטיבי, ומחפשים אחר תפריט לניקוי רעלים זמני על מנת לתקן את מה שלא פגום מלכתחילה.

למה עושים את זה ? כי אחרים עושים את זה. האם זה יעיל? לא.  כל ירידה במשקל מיישום תפריט לניקוי רעלים היא בגלל ירידה של נוזלים, ריקון מאגרי פחמימות והמעיים ול"שימחתנו" כל אלה יחזרו לעצמם לאחר שדיאטת המיצים תסתיים. 

 

לסיפורי הצלחה של נשים חטובות ומהממות וללא שום ניקוי רעלים!

 

האם לשיטה זו יש בכלל יתרונות? כן אך מעט

 •  זו היא דרך לאכול אוכל הרבה יותר מזין. המזונות המומלצים בתפריט לניקוי רעלים בדר"כ הם: לימונים, תה ירוק, שומני אומגה 3, ירקות ופירות צבעוניים.
 • הורדה של רגישויות שונות למזון – רוב המזונות והמשקאות שיש בדיאטות הללו לעיתים נדירות מעוררות רגישויות או אלרגיות, כך שבהחלט אפשרי להבין איזה מזון גורם לבעיות. החיסרון שתפריט לניקוי רעלים הוא כה נוקשה  מבחינת מה מותר לאכול שאדם פשוט לא מסוגל להמשיך מעבר לכמה ימים – ולכן אין מספיק זמן על מנת להבין למה באמת הגוף רגיש. 
 • אם תרצו לקבל חופש מקבלת החלטות לגבי מה לאכול – זו בהחלט הדרך לקבל הפסקה מהעולם האמיתי. כה פשוט - 6 פעמים ביום מיץ, מיץ ועוד מיץ.

 

חסרונות יש הרבה יותר

1. חוסר נוחות – כמו היצמדות לכל תפריט גם כאן נדרשת הכנה ומשאבים. אנשים עם זמן מוגבל, כסף ומשאבים דלים יתקשו לקנות 77 ק"ג פירות וירקות כל יום.

2. מעט קלוריות – הדיאטות הנ"ל מאוד נמוכות בקלוריות. זו הדרך היחידה להרעיב את עצמך ועוד להרגיש טוב עם זה.

3. מעבר מקיצוניות אחת לקיצוניות שנייה – רוב האנשים פונים לתפריט ניקוי רעלים לאחר יציאה מהשגרה מבחינה תזונתית, יותר מדי הנאות כמו שאומרים. איך האם דחיסת 7 ק"ג ירקות ביום למרק היא שגרה מאוזנת חדשה? כמו כן, רוב תופעות הלוואי שאנשים חשים בדיאטת מיצים היא כתוצאה מכך שהגוף עובד שעות נוספות על מנת להתמודד עם הכמות העודפת של אוקסילאטים, ניטראטים ועוד הנמצאים בירקות ופירות.

*ניטראטים – לרוב תמצאו במיצים האלה כמויות מאוד גדולות של סלרי וסלק. אף אחד מהם לא נאכל בכמויות גבוהות ביום יום, אך בשניהם יש כמויות גדולות של ניטראטים הגורמים להרחבת כלי דם, מה שיכול לגרום לכאבי ראש.

4. שינוי ברמות סוכר בדם – תזונת מיצים מבוססת על מיצי פירות, מה שיכול להביא לשינוים גדולים ברמות סוכר -מאוד מסוכן לחולי סוכרת וגם לאחרים.

5. מיצי פירות מכילים מעט סיבים תזונתיים – זה יכול להוות בעיה, כי סיבים תזונתיים תורמים המון לניקוי גופנו.הם מאיטים את העיכול ועוזרים לספיגה של נוטרינטים. 

6. מחסור במקורות חלבון – מחסור בחלבון יכול לעכב את יכולת הגוף להוציא רעלים בכוחות עצמו שלא נדבר שהורדתם אב מזון מהתפריט היומי.

7. אי קידום הרגלי אכילה נכונים – אם ניקוי הרעלים מתחיל מחר? אז נזלול היום כמה שיותר, נשמע מוכר?

8. בהשוואה בין צריכת ארוחה במצב נוזלי לבין צריכה במצב מוצק נמצא:

א.כאשר אנו אוכלים מזון במצבו המלא, כלומר במצב מוצק נדרש יותר זמן לעכלו ונרגיש יותר שובע - מה שיוריד את צריכת הקלוריות. כאשר אנו שותים את הקלוריות שלנו, הרבה יותר קל לצרוך מהם יותר מדי מבלי לשים לב.
ב.מזון במצב מוצק אשר עובר עיכול באופן רגיל מפעיל מנגנונים הורמונליים של שליטה בתיאבון וכך נרגיש יותר שובע לעומת מזון במצב נוזלי אשר לא מפעיל באותה יעילות את המנגנונים האחראיים לשליטה בתיאבון ולכן נמשיך להרגיש רעב ונאכל יותר לא רק בארוחה הזו, אלא גם בארוחות נוספות.

9. מי אמר שמיץ ירקות טוב יותר מירקות טריים ומוצקים - אין מידע מבוסס אשר אומר שמערכת העיכול מתפקדת טוב יותר כאשר אינה מקבלת מזון מוצק אלא אם כן יש בעיה רפואית.

10. אין מחקר אובייקטיבי הקובע את יעילותה של דיאטת המיצים – מחקר ראשון אומר שהשפעתם של 8 ימים של דיאטת מיצים על כמות הלפידים (שומנים) בדם לא חד משמעיות. כלומר לא ניתן להסיק דבר. מחקר נוסף אומר שניקוי רעלים מלא התבטא באיבוד משקל ושיפור פרופיל הלפידים בדם. אלו רק שני מחקרים שלא מומנו ע"י יצרני דיאטות מיצים, למרות שאני בטוחה שלהם יש הרבה יותר הוכחות שהשיטה עובדת.

לסיכום

הנקודה החשובה ביותר שרוב מומחי התזונה בעולם טוענים שאכילת מזונות מלאים טובה יותר ב-100% מכל דיאטת מיצים ומערכת העיכול נפטרת מתאים ובונה אותם מחדש בעצמה ובאופן תדיר. אני בהחלט אצטרף להמלצתם ואף אנסח מדריך שימושי לניקוי רעלים יומיומי באופן טבעי:

 • אכלו כמויות מזון שמתאימות לאורח החיים שלכם. אכילת עוגיה אחת ולא 10 היא ניקוי רעלים.
 • לעסו והיטב את האוכל שלכם, הבלנדר האנושי והזול ביותר אנא השתמשו בו.
 • אכלו יותר ירקות ופירות – הם מלאים רכיבים אשר עוזרים לגוף לפנות את הכימיקלים הנכנסים.
 • הישארו רזים -ישנם רכיבים המתמוססים בשומן ונאגרים בתאי השומן. פחות תאי שומן = פחות מקום אחסון לרכיבים אשר יכולים להוות מקור לבעיות בהמשך.
 • שתו מספיק נוזלים ביניהם מים ותה. הכליות הם מקור ראשי לפינוי רעלים, השאירו אותם נקיות.
 • תשנו יותר וכך גם הגוף יוכל להירגע בין ארוחת הערב לבין ארוחת הבוקר.
 • תבלו יותר זמן בטבע. יותר ויטמין D מהשמש, יותר אוויר נקי לריאות ויותר רוגע לנפש.
 • התאמנו באופן תדיר ותזיעו קצת – העור הוא איבר הפינוי הגדול ביותר.
 • תוספי מזון לא שווים בריאות, ויותר ויטמינים אומר יותר עומס על הגוף. וודאו שלכל ויטמין שאתם נוטלים יש מטרה וסיבה ומחסורו בגופכם הוכח ע"י בדיקות מעבדה ולא ע"י סוכן מכירות בחנות פארמה.

 

מקורות מידע:

Xie L, et al. Sleep drives metabolite clearance from the adult brain. Science 2013;342:373-377.1

2.Huber R, et al. Effects of one week juice fasting on lipid metabolism: a cohort study in healthy subjects. Forsch Komplementarmed Klass Naturheilkd 2003;10:7-10.

3. Waldman K. Stop Juicing. It’s Not Healthy, It’s Not Virtuous, and It Makes You Seem Like a Jerk. Slate. November 20th, 2013.

4. Helgoe C. Detox done right. April 2010.

5.Chan A. 5 experts answer: Is there such thing as a healthy juice cleanse? March 23, 2011.

6.Mishori R, et al. The dangers of colon cleansing. The Journal of Family Practice 2011;60:454-457.

7.Duker Freuman T. Why Juice ‘Cleanses’ Don’t Deliver. December 26, 2012

8.Newman J. The juice cleanse: A strange and green journey. October 27, 2010.

9.Chu M & Seltzer TF. Myxedema coma induced by ingestion of raw bok choy. N Engl J Med 2010;362:1945-1946.

10.http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=george&dbid=24

11. Mourao DM, Bressan J, Campbell WW, Mattes RD. Effects of food form on appetite and energy intake in lean and obese young adults. International Journal of Obesity. 2007 Nov (11):1688-95. Purdue University, West Lafayette, IN, USA.

12. Mattes, RD, Beverages and positive energy balance: the menace is the medium, Int Journ Obes, 30, S60-S65, 2006, Department of Foods and Nutrition, Purdue University, West Lafayette, IN, USA. 

  

מגוון תפריטי תזונה נוספים

איך לרדת במשקל עשרת הדיברות
איך לרדת במשקל - 10 הדיברות לשנת 2018
בכל שנה אנחנו רוצים לנקוט בצעדים אשר יביאו לשינוי בכל תחום . גם בתחום הגוף והבריאות חייב להיות רצון אך זה לא מספיק. יש לא רק להחליט אלא גם ליישם ועדיף לקבל השראה מעשרת הדיברות המוכרות לנו היטב.
קראו עוד
מותק הכנתי לך קרואסונים
מותק הכנתי לך קרואסונים
על פי מומחי הבריאות למיניהם מזון לא בטוח לאכילה. עיבדו, נגעו, הרסו אותו ולא נשאר דבר הראוי לצריכה. אין דעה זהה אך באופן כללי אתם יכולים להיות בטוחים ששום דבר לא צריך להיות בתוך הצלחת שלכם בארוחת הערב, הרי לכל דבר היום יש הוכחה מדעית!
קראו עוד
הסודותיה של תזונאית ספורט
14 הסודות של תזונאית ספורט לכל אישה לפני, במהלך ואחרי היריון
אומרים שהזמן טס כשנהנים , אז כנראה זה נכון כי כבר עבר חצי ואנחנו בשבוע ה-21 להריון! לציון נק' זו החלטתי לגלות מנסיוני המקצועי, האישי ובמיוחד עבור את הסודות של תזונאית ספורט לכל אישה לפני, במהלך היריון או אחרי לידה.
קראו עוד
שמירה על המשקל גם לאחר החופשה
10 החוקים לאיך להישאר רזים ויפים גם לאחר החופשה!
כל איש מקצוע שיגיד לכם לבחור באופציות היותר בריאות כמו ביום יום ולהתאמן כאילו אין מחר גם בחו''ל, רוב הסיכויים שיש להצמיד אליו מלצמה נסתרת על מנת לבדוק כיצד הוא מתנהל בחו''ל... כי אני מבטיחה שהוא כנראה מתנהל אחרת.
קראו עוד
תפריט תזונה לחיטוב, תזונאית ספורט
עם תפריט תזונה לחיטוב ועדין לא מתחטבת?
את אוכלת בריא ונכון, מתאמנת ומשקיעה כל השבוע ועדיין כלום! לשאלתך למה את עדיין לא איפה שרוצה להיות, אני נותנת 4 סיבות מדויקות ואמתיות למה את לא מצליחה להשיג את התוצאות שאת כל כך רוצה.
קראו עוד
היווצרות צלוליטיס
צלוליטיס וגוף חטוב - יש חיה כזו?
''יום יום אני מסתכלת על הירך הימנית ומשווה לשמאלית. אני סופרת, מודדת ומחשבת את הגודל של גומות הצלוליטיס שיש לי על הירכיים. רק מדמיינת כיצד אני מעלימה את זה. לא רוצה שיחשבו שאני עצלנית, שמנה, אוכלת זבל, לא מתאמנת.''
קראו עוד
בספורט לתזונה יש חשיבות עליונה
דיאטה זו לא את זאת אני, גמרנו!
הטלפון מצלצל ובו קול רוטט, ואז עולה השאלה "היי אורית, את תתני לי דיאטה נכון?" זו השאלה הנפוצה ביותר שאני מקבלת כתזונאית ספורט והדבר הראשון שאני עושה זה מרגיעה. למה אני מרגיעה? אני לא מחלקת דיאטות בין אם היא תרצה או לא!
קראו עוד
דוגמנית פיטנס
דוגמנית פיטנס או מתחרה על הבמה - האמת על התזונה בהכנה
שאלה מאוד נפוצה שאני נשאלת היא למה אני לא מתחרה בתחרויות לפיתוח גוף? תמיד שמחה לענות ואולי לעזור לכמה נשים שאולי מתלבטות באיך ואיפה לחגוג את הגוף הספורטיבי שלהן.
קראו עוד
ובסוף הערב הכל רק מתחיל
בית הדין לחיטוב והמואשמים הם: ספה, טלויזיה והאוכל
אצל רובנו ישנו טקס המתרחש בערך שעה לאחר ארוחת הערב. סיימנו לאכול, קמנו מהשולחן ולאט לאט הטוסיק עובר לספה, מול המסך, ועם רק עוד משהו קטן. ומפה לשם המשהו קטן כבר לא כזה קטן.
קראו עוד
יש לי טוסיק, ירכיים, סימני מתיחה וזה מה שעושה אותי אישה
יש לי טוסיק, ירכיים, סימני מתיחה מהלידות וזה מה שעושה אותי אישה
היא הכריזה בשיא הביטחון. אך תתפלאי אני רוצה יותר ולא פחות, ושמעתי אורית שאת יודעת היטב לעשות את זה - לעצב, לחטב ולחזק את הגוף שלי”. עיניי נפתחו בתדהמה. מאיפה היא הגיעה? כמה כוח, כמה עוצמה וכל זה בחבילה כה עדינה. אישה שסוף סוף רוצה יותר ולא פחות.
קראו עוד
אם תדעי מה הכנסת לעגלה - הדרך לתוצאה שלך תהיה הרבה יותר מהירה
אם תדעי מה הכנסת לעגלה - הדרך לתוצאות שלך תהיה הרבה יותר מהירה
בכל פעם שאני הולכת לקניות עולות בראשי שתי שאלות: 1. למה תמיד ההרגשה שמישהו מאוד חכם מנסה להאריך את חווית הקנייה שלי ? 2. לא הייתן רוצות לדעת מה משמעות והאם יש אמת בכל הסיסמאות היפות על הקופסאות?
קראו עוד
משאלתה היחידה של כל אמא רעבה
משאלתה היחידה של כל אמא רעבה
בגיל 18 או כשהיית רווקה היית יכולה לעשות את זה מתי שרוצה, איך שרוצה ואיפה שרוצה, אך בגיל 35 ועם משפחה את צריכה לחשבן, לדאוג ולהתרגש מה תחשוב עלייך סביבתך הקרובה. הרצון מובן, אך עדיין זה לא פשוט ומה רק ביקשת?
קראו עוד