4elements4life logo

דיאטה זו לא את זאת אני, גמרנו!

בספורט לתזונה יש חשיבות עליונה

מזון ברוב הימים הוא דלק ולא נועד שיפחדו ממנו, אך מישהו דואג שזה יהיה מפחיד.

הפחד מפחמימות, גלוטן, שומנים, קלוריות.

הפחד מלא לאכול כל שלוש שעות, לאכול אחרי שבע או הפחד הנורא מכל לאכול פחמימות אחרי השעה שבע.

את הפחד עטפו במילה עדינה יותר ״דיאטה או השיטה של״ והנה דרך נוספת לעשות כסף אבל זה לפוסט אחר. כאשר המשמעות האמיתית של המושג דיאטה בתרגום מיוונית - אורח חיים. לא אחדש בזה שאגיד שתזונה אשר מבוססת על הגבלה או הוצאת אבות מזון מהתפריט היומי ללא שום ביסוס רפואי לא עובדת לטווח הארוך. הגוף יודע מתי מגבילים אותו והוא רושם הכל וכשהזמן מגיע הגוף ידרוש את מה שלקחנו ממנו וגם נשלם קנס.

מעבר לכך שמזון הוא דלק לכל תהליכי החיים ויש להבין היטב איך נאכל נכון כל החיים, בספורט המזון הוא כמו אוויר לנשימה.

בספורט לתזונה יש חשיבות עליונה

לספורטאים יכולות להיות מגוון מטרות כמו שיפור ביצועים בענף ספורט ספציפי, בניית מסת שריר, איבוד שומן או בשביל השאפתנים כל המטרות יחד. ספורטאי אשר מבין את החשיבות בהתאמת התזונה לספורט הספציפי בו הוא עוסק, יצליח להשיג את כולן. מי שלא רוצה להבין את החשיבות היתרה שיש לתזונה יכול בכוחות עצמו להרוס את כל אשר בנה.

דוגמא ראשונה - יכולה להיות מתאמן שרוצה להגדיל מסת שריר. הוא מתאמן במכון כושר לפי תוכנית אימונים מסודרת ומותאמת מטרה וקיבל תפריט למסה. חשוב לציין שתפריט לעלייה במסה הוא שונה מתפריטים למטרות אחרות ויש להתאימו באופן אינדובידיאלי למצב הגופני ההתחלתי של המתאמן ואורח חייו. כמו לכל תהליך פיזיולוגי גם לקצב עלייה במסת שריר רזה באופן טבעי יש קצב משלה. העמסה אין סופית של מזון לא תזרז את גדילתה של המסה הנחשקת, אלא תזרז את צמיחתה של המסה הפחות נחשקת - מסת השומן, ותוך זמן קצר המתאמן עלול למצוא את עצמו עם מטרה שונה לגמרי - הרזייה.

דוגמא שנייה - הספורטאי רוצה בהורדת אחוזי שומן על מנת להיות בשיא לאירוע תחרותי או להשתפר בסוג הספורט שבו עוסק. הוא מתאמן ומתאמן ואם נתקע בסטגנציה (פלטו) מתאמן בתדירות או עוצמה גבוהים ומתחיל להוריד קלוריות מהתפריט היומי שלו. המחשבה היא אם לא איבדתי משקל על 2200 קלוריות, הצעד ההגיוני ביותר הוא לרדת ל- 1600 קלוריות או להחליף את סוג הדיאטה כי לזו הגוף לא מגיב. אז תנו לי להגיד לכם מה באמת תהיה התוצאה הסופית: עייפות, גוף חלש וללא הזנה מספקת, נאבק בחולי שכלל לא הייתה מופיע אם הגוף היה מקבל את מה שהוא צריך, וכמובן חזרה לנקודת ההתחלה בכל מה שקשור לביצועים ספורטיביים.

כל גישה התחלתית בריאה, אך בשילוב של חוסר סבלנות ואי הבנה של קצב השינויים הפיזיולגים תסתיים לא טוב. סוד הטבע והשינוי גופני הוא סבלנות.

אתם בטח שואלים מה את מציעה אם לא דיאטה?

אני מציעה שינוי אורח חיים. תאמינו או לא, מניסיון אישי, הרבה יותר קשה להתמיד במשהו לאורך זמן ולשנות חשיבה והרגלים ביום יום מאשר להיות מוכנה לצילומי פיטנס תוך כמה חודשים או לעשות דיאטת כאסח במשך 3 חודשים במטרה לעלות על במה ואחרי זה לחזור בדיוק לאותו המקום.

אני לא מאמינה בהרעבה עצמית, להצטער על זה שאכלנו משהו שהוא לא בתכנית, לחפש דרכים קלות ופתרונות מהירים.

אני מאמינה בלתת לגוף בדיוק מה שהוא צריך ברוב הימים, לקבל החלטות נכונות בקשר לתזונה וכן להתפנק אך בתדירות ובכמות הנכונה.

אדם שאוכל נכון ומתאמן צריך באופן טבעי לשרוף שומן, לגדל מסת שריר ולחיות טוב - ללא קסמים או גימיקים נוספים. 

על הקצה אודות הגימיקים

1. ראשית יש לזרוק לפח את החשיבה של ״אני אוריד 10 ק"ג שומן ואעלה 10 ק"ג שריר בשבועיים הבאים!״ לא העלינו 10 ק"ג שומן בשבועיים, אלא העלייה התרחשה לאט ובהתמדה במשך כמה חודשים אם לא שנים, שוב לכל דבר יש הקצב שלו אז סבלנות.

2. פחמימות הן לא רעות, הן רק אינדיבידואליות - עבור אנשים מתאמנים ובעלי מטרות של שינוי גוף חשוב להבין את התפקיד של הפחמימות. פחמימות עוזרות לבנות שרירים ושמירה על רמות אנרגיה יציבות (רמות סוכר בדם) מה שמעודד אימונים עצימים יותר ופחות נפילות אנרגיה. ישנם אנשים שחייבים פחמימות בכל ארוחה, ישנם אנשים שאוכלים תזונה דלת פחמימות - כלומר נצמדים לתפריט דיאטת חלבונים בשפה היותר מוכרת לקהל הרחב ומרגישים שבעים ואנרגטים יותר כך. מה שכן הפחמימות הן אב המזון הזמין ביותר ומאוד קל דווקא מהם לאכול בכמות הלא נכונה מה שישפיע לרעה על התוצאות שלנו. עבור רוב האנשים ובעיקר אוכלוסיית הלא מתאמנים עודף פחמימות יוביל לאגירת שומן נוספת וקפיצות ברמות האנרגיה. פה אכן נדרשת עבודת בילוש של תזונאית הספורט שלכם עם קצת ניסוי וטעיה מה עובד עבורכם יותר ומה פחות. 

3. חשוב לציין ולהדגיש שעל כל אדם שרוצה לשמור על בריאותו וגופו הצעיר עד 120 חייב לאכול בהתאם לכמות האנרגיה שהוא מוציא או קצת יותר. בין אם זה תפריט דיאטת חלבונים, תפריט לעליה במסה, תזונה עתירת פחמימות, תזונת פלאו, צמחונות, טבעונות או גישה תזונתית אחרת - כל עוד אין התחשבות בקלוריות (כן גישת שקלוריות לא נחשבות זה גימיק) לא ניתן יהיה לראות את פירות העבודה ואת הפוטנציאל הגופני שלכם בשיאו.

חשוב ! הימנעו מדברים שגורמים לכם להרגיש לא טוב. זה המקום בו הקשבה לגופכם נכנסת לתמונה, הקשבה אמיתית ולא מה שאתם רוצים לשמוע או מישהו אמר לכם על סמך הנסיון האישי שלו. לפעמים הגוף שלנו מאוד ווקלי ומתריע היטב על מה שלא עושה לו טוב - ראו הנגאובר, אך לפעמים הוא שקט יותר. בחילה, בעיות עור, בעיות בסינוסים ודלקות אלה הם סימנים שלגוף לא טוב. אם אתם חוששים שזה קשור לסוג מזון כלשהו, הסירו אותו מהתזונה לכמה זמן וראו איך זה מרגיש. חשקים הם גם סממן למחסור כלשהו שהגוף דורש שימולא. 

הקשבה לעצמך, בחירה באורח החיים הזה, התמדה והרגלים נכונים שישרתו אתכם להמשך - אלה הסודות לכל דיאטה שתזונאית הספורט הזו לא מחלקת (: 

מגוון תפריטי תזונה נוספים

איך לרדת במשקל עשרת הדיברות
איך לרדת במשקל - 10 הדיברות לשנת 2018
בכל שנה אנחנו רוצים לנקוט בצעדים אשר יביאו לשינוי בכל תחום . גם בתחום הגוף והבריאות חייב להיות רצון אך זה לא מספיק. יש לא רק להחליט אלא גם ליישם ועדיף לקבל השראה מעשרת הדיברות המוכרות לנו היטב.
קראו עוד
מותק הכנתי לך קרואסונים
מותק הכנתי לך קרואסונים
על פי מומחי הבריאות למיניהם מזון לא בטוח לאכילה. עיבדו, נגעו, הרסו אותו ולא נשאר דבר הראוי לצריכה. אין דעה זהה אך באופן כללי אתם יכולים להיות בטוחים ששום דבר לא צריך להיות בתוך הצלחת שלכם בארוחת הערב, הרי לכל דבר היום יש הוכחה מדעית!
קראו עוד
הסודותיה של תזונאית ספורט
14 הסודות של תזונאית ספורט לכל אישה לפני, במהלך ואחרי היריון
אומרים שהזמן טס כשנהנים , אז כנראה זה נכון כי כבר עבר חצי ואנחנו בשבוע ה-21 להריון! לציון נק' זו החלטתי לגלות מנסיוני המקצועי, האישי ובמיוחד עבור את הסודות של תזונאית ספורט לכל אישה לפני, במהלך היריון או אחרי לידה.
קראו עוד
תפריט ניקוי רעלים
היתרונות והחסרונות של תפריט לניקוי רעלים
''אני אנסה כמה זמן לנקות את גופי, כלומר אוכל על פי תפריט לניקוי רעלים? מבטיחים התחדשות תאים, פינוי חומרי פסולת אשר נאגרים בגוף וחידוש רמות אנרגיה. כל הכוכבות עושות את זה לגראמי, נו מה את אומרת?''
קראו עוד
שמירה על המשקל גם לאחר החופשה
10 החוקים לאיך להישאר רזים ויפים גם לאחר החופשה!
כל איש מקצוע שיגיד לכם לבחור באופציות היותר בריאות כמו ביום יום ולהתאמן כאילו אין מחר גם בחו''ל, רוב הסיכויים שיש להצמיד אליו מלצמה נסתרת על מנת לבדוק כיצד הוא מתנהל בחו''ל... כי אני מבטיחה שהוא כנראה מתנהל אחרת.
קראו עוד
תפריט תזונה לחיטוב, תזונאית ספורט
עם תפריט תזונה לחיטוב ועדין לא מתחטבת?
את אוכלת בריא ונכון, מתאמנת ומשקיעה כל השבוע ועדיין כלום! לשאלתך למה את עדיין לא איפה שרוצה להיות, אני נותנת 4 סיבות מדויקות ואמתיות למה את לא מצליחה להשיג את התוצאות שאת כל כך רוצה.
קראו עוד
היווצרות צלוליטיס
צלוליטיס וגוף חטוב - יש חיה כזו?
''יום יום אני מסתכלת על הירך הימנית ומשווה לשמאלית. אני סופרת, מודדת ומחשבת את הגודל של גומות הצלוליטיס שיש לי על הירכיים. רק מדמיינת כיצד אני מעלימה את זה. לא רוצה שיחשבו שאני עצלנית, שמנה, אוכלת זבל, לא מתאמנת.''
קראו עוד
דוגמנית פיטנס
דוגמנית פיטנס או מתחרה על הבמה - האמת על התזונה בהכנה
שאלה מאוד נפוצה שאני נשאלת היא למה אני לא מתחרה בתחרויות לפיתוח גוף? תמיד שמחה לענות ואולי לעזור לכמה נשים שאולי מתלבטות באיך ואיפה לחגוג את הגוף הספורטיבי שלהן.
קראו עוד
ובסוף הערב הכל רק מתחיל
בית הדין לחיטוב והמואשמים הם: ספה, טלויזיה והאוכל
אצל רובנו ישנו טקס המתרחש בערך שעה לאחר ארוחת הערב. סיימנו לאכול, קמנו מהשולחן ולאט לאט הטוסיק עובר לספה, מול המסך, ועם רק עוד משהו קטן. ומפה לשם המשהו קטן כבר לא כזה קטן.
קראו עוד
יש לי טוסיק, ירכיים, סימני מתיחה וזה מה שעושה אותי אישה
יש לי טוסיק, ירכיים, סימני מתיחה מהלידות וזה מה שעושה אותי אישה
היא הכריזה בשיא הביטחון. אך תתפלאי אני רוצה יותר ולא פחות, ושמעתי אורית שאת יודעת היטב לעשות את זה - לעצב, לחטב ולחזק את הגוף שלי”. עיניי נפתחו בתדהמה. מאיפה היא הגיעה? כמה כוח, כמה עוצמה וכל זה בחבילה כה עדינה. אישה שסוף סוף רוצה יותר ולא פחות.
קראו עוד
אם תדעי מה הכנסת לעגלה - הדרך לתוצאה שלך תהיה הרבה יותר מהירה
אם תדעי מה הכנסת לעגלה - הדרך לתוצאות שלך תהיה הרבה יותר מהירה
בכל פעם שאני הולכת לקניות עולות בראשי שתי שאלות: 1. למה תמיד ההרגשה שמישהו מאוד חכם מנסה להאריך את חווית הקנייה שלי ? 2. לא הייתן רוצות לדעת מה משמעות והאם יש אמת בכל הסיסמאות היפות על הקופסאות?
קראו עוד
משאלתה היחידה של כל אמא רעבה
משאלתה היחידה של כל אמא רעבה
בגיל 18 או כשהיית רווקה היית יכולה לעשות את זה מתי שרוצה, איך שרוצה ואיפה שרוצה, אך בגיל 35 ועם משפחה את צריכה לחשבן, לדאוג ולהתרגש מה תחשוב עלייך סביבתך הקרובה. הרצון מובן, אך עדיין זה לא פשוט ומה רק ביקשת?
קראו עוד