4elements4life logo

לבלבל את השרירים או לבלבל את הארנק? האמת על INSANITY ועוד

לבלבל את השרירים או לבלבל את הארנק?

על פי א. איינשטין ההגדרה של שיגעון היא לעשות את אותו הדבר יום אחר יום ולצפות לתוצאות שונות.

ב-4elements4life ההגדרה של שיגעון הוא לשנות את מה שעובד, תמיד עבד וממשיך להביא לתוצאות

ישנם אין סוף מוצרי פיטנס אי שם בחוץ על מנת לעזור לכם להפוך ליותר "בריאים" וחטובים. ומכיון שיש כל כך הרבה אופציות, אני מקבלת הרבה פניות במהלך השבוע מאנשים השואלים לדעתי על תוכניות אימון מסוימות ומוצרים פופולריים נוספים. היום ארצה לסקור את התוכניות הכי מוצלחות מבחינה שיווקית ולתת את דעתי הצנועה למה הפכו לכאלה (אני בטוחה שמשווקיהם מסתדרים היטב גם בלעדיי), אך עבור אותם אנשים שמעוניים בדעה לא משוחדת ואובייקטיבית, אבהיר מה עובד ומה לא.

אתחיל לבחון את מה שעובד על רוב האנשים – תוכנית אימוני כוח / משקולות בסיסית, המשתנה בהדרגה והיא חלק מהנה מאורח החיים שלכם ולא רק לתקופה מסוימת. לכל תוכנית אימונים יש יתרונות וחסרונות וראשית אציין את החסרונות הנתפסים (כלומר לא נכונים כן?) של אימוני משקולות אשר מוזכרים ע''י יוצרי התוכניות הפופולריות המעודדות קפיצה אין סופית מול הטלוויזיה:

1. אתם צריכים משקולות. כלומר עליכם להירשם לחדר הכושר שזו הוצאה כספית או שעליכם לקנות ציוד ולהתאמן בבית שזו הוצאה כספית הרבה יותר נמוכה, אך משום מה לא נתפסת כך בעיני הרבה אנשים.

2. אתם צריכים ללמוד כיצד להשתמש במשקולות. כנראה היכולת ללמוד תנועות בסיסיות שמורה רק לטובים שבינינו ולכן משווקי התוכניות המעודדים אי שימוש בהן בגלל הקושי ללמוד את הטכניקה, היוצרים דואגים לתאר את תהליך הלמידה כקורס בפיזיקה גרעינית. סמכו עליי, זה לא.

3. הרמת משקולות גוזלת זמן. אכן הרמת משקולות לוקחת זמן, אך מוזר לי החישוב של יוצרי התוכנית P90X. האם 3-4 שעות בשבוע זהו זמן ארוך יותר משעה-שעה וחצי ביום 6 ימים בשבוע? ואם 3-4 שעות בשבוע זה לא מחיר הוגן לשלם על תוצאות גופניות מדהימות אז אני לא יודעת מה כן.

4. לאחר אימון משקולות אתה לא מרגיש מת. אנשים משום מה מצפים לכאב ותוכניות אימון אשר לא מספקות פציעות או כאב עצים נחשבות פחות יעילות לעומת תוכניות אשר מבטיחות שתרגיש איך הרגת את השומן ותמצא את עצמך זוחל לאחר האימון. באמת? אני מתאמנת 3-4 פעמים בשבוע בימים אלה ומשום מה לא תמצאו אותי זוחלת בשום מקום, אך עדיין מצליחה לשמר את החיטוב ואת הטונוס השרירי….

אז על מה משחקים משווקי  P90X ותוכניות DVD גנריות נוספות? בדיוק על החסרונות הנתפסים הללו.

המטרה העיקרית היא לשכנע אתכם שאתם לא צריכים משקולות על מנת לבנות את גוף החלומות. בשיטתם אין צורך בכלל במכון כושר כי תתאמנו בבית כל הזמן, אין שום צורך ללמוד תנועות וטכניקה של הרמה והורדה נכונה כי רוב התנועות הן בעיקר תנועות עם משקל גוף. בנוסף השיטה שלהם תכאב ומאוד, כלומר השיטה עובדת. אכן זהו המאפיין המשותף של תוכניות האימון ההמוניות מהסוג הזה. הן משחקות ומעצימות מיתוסים אודות אימונים, ובעיקר שזה צריך לכאוב על מנת שזה יעבוד. חברה, אני בהכשרתי גם מאמנת, מתאמנת מילדות ויודעת היטב כיצד לתכנן אימון שיכאב. אם לחשוב על זה כל אחד ברחוב יכול לכתוב אימון כזה או אימון שיביא לפציעה, ואם זה היה כל כך קל לתכנן תוכנית אימונים איכותית על מנת להפוך אדם לחזק יותר, רזה או מהיר יותר אז כולם כבר היו שם. על מנת להגיע לתוצאות משמעותיות עם לקוחות ותוך זמן קצר נדרשת התמחות וניסיון ולא 90%% ידע שיווקי ו-10% הבנה מקצועית. בנוסף לא נראה לי שמטרה הגיונית של 90% מהאנשים והיא להיראות טוב יותר בבגד ים או מכנס קצר צריכה להביאא לבית חולים. אך האם סוג אימון זה עדיף על כלום? אז לא. לא תמיד כל דבר עדיף על כלום, באף תחום בחיים וזה למה:

נניח שאתם לא בכושר אך בשיא ההתרגשות להתחיל בשינוי גופני. בחיפוש מהיר בגוגל נתקלתם באחת התוכניות המשווקות און ליין. אתם עייפים, מתוסכלים ורוצים פיתרון מהיר ועצבני כאן ועכשיו. המאמנים החטובים מספרים לכם כל מה שאתם רוצים לשמוע:

  • אין צורך במנוי – רק ציוד ביתי קליל
  • החזר כספי מובטח, ללא שאלות
  • אם תזמין בעשר הדקות הבאות
  • תסתכלו עליי זה עובד, לא תקנו?

אכן הארנק התבלבל ואתם קונים. תוך כמה ימים מגיע ה-DVD ואתם מוכנים כמו שאף פעם לא הייתם. יום למחרת, רגע כבר באותו היום אתם לובשים טרנינג, לוחצים הפעל על המכשיר ואז מופיעה המציאות.

*התנועות המוצגות ע"י המאמן עם הריבועים הן פתאום לא כאלה קלות (כן, כי אולי התאמן עליהן כבר כמה שנים טובות) וכן תצטרכו לעבוד עליהן זמן מה. 

*למרות כל ההבטחות לתוצאות מהירות ע"י שיטת בלבול השרירים, הגוף שלכם לא משתנה כל כך. חשוב לציין שעבור מתאמן מתחיל ויחסית חלש רבים מתרגילי ה-P90X הם בהחלט יכולים להוות התחלה של אימוני כוח, אך ברגע שאתם מגיעים לרמת כוח מסוימת תצטרכו להוסיף משקל.

*אתם עלולים להיפצע. ההגיון שלי אומר שאם אתה לא מתאמן עם משקולות, הדרך היחידה לגרום לשרירים להרגיש את הפעילות היא לבצע מס' חזרות גבוה בקצב גבוה ללא מנוחה. השילוב הזה מגביר עייפות, אך בו זמנית מוריד את יכולת השליטה על התנועה, מה שסה"כ מקטין את הבטיחות של התרגיל.

האם זה נכון שצריך לבלבל את השרירים על מנת להשיג תוצאות?

אחת הטענות השיווקיות העיקריות של התוכניות הללו היא לגבי הצורך התמידי לבלבל את השרירים על מנת שלא יתרגלו לשגרת האימונים. סיסמאות עיקריות לשכנוע לקנייה הן "בחיים לא תעצרו, לא תגיעו לפלטו, השיפור ימשך תמיד". אז ממה נתחיל על מנת לסתור את הטענה ההזויה הזו? הבא נראה איך ספורטאי אולימפי מתאמן, וניקח לדוגמא את הספורט של הרמת משקולות:

יום אחרי יום, שבוע אחרי שבוע, שנה אחר שנה, כל ספורטאי העלית בספורט זה מבצעים את אותם התרגילים ואכן כל אימון הוא דומה לקודמו. בלבול שרירים הוא לא זה שמביא לשבירת פלטו, מטרת הבלבול היא לתת למתאמן מתחיל מספיק גיון על מנת שלא ישתעמם על ההתחלה ויפסיק. כשאתה באופן תדיר משנה את האימון שלך פוחתים הסיכויים שתפסיק, אך עדיין לא תרכוש התקדמות אמיתית.

אך האם יש אמת ברעיון "בלבול שרירים"? אכן כן, וזה מתייחס לכך שסיגנל פיזיולוגי מונוטוני יוביל להקטנה בהסתגלות למשך זמן, ביחס לסיגנל משתנה. איפה האנשים טועים? הם מעריכים יתרה את הכמות ואת היקף הגיון הנדרש באמת על מנת להקטין פלטו. להעלים אותו לגמרי (כפי שטוענים יוצרי P90X) – בלתי אפשרי. ישנם שינויים אחרים אשר עושים בתוכניות האימונים על מנת למנוע זאת. אז מה את מציעה כאלטרנטיבה? אלטרנטיבה לתוכניות הללו ? אין. יש רק סטנדרט אחת שאני מכירה ובזכותו משיגה את התוצאות עם לקוחותיי ועל עצמי – תוכנית אימון משקולות מתקדמת. השינויים הגופניים הטובים ביותר נבנים עם משקולות. כמובן שאם שינוי בתזונה התוכנית P90X יכולה לעזור לכם להוריד במשקל. אך שינוי בתזונה לבד גם יכול לגרום לכך. כמו גם להפסיק לאכול / לשתות. כולם יכולים להביא לירידה במספר על המשקל. אך מה שאתם באמת רוצים זה להוריד במסת השומן. הבעיה היא שאיבוד שומן מלווה בדר"כ גם בירידה במסת השריר והסיבה שתוכנית אימוני משקולות מתקדמת היא כה חשובה היא כי זו תעזור לכם לשמור על מסת השריר. כלומר אתם לא רק תירדו במשקל, אלא תאבדו נטו שומן וזה מה שבאמת משנה איך הגוף נראה. אז לסיכום האם התוכנית כל כך נוראית? לא, ישנם אנשים שבהחלט נהנים ממנה ומעוד תוכניות בסגנון הזה. מה שלי חשוב להדגיש הוא לגבי ההצלחה של התוכניות הללו ביחס לגישות אחרות שאני מאמינה בהם יותר וההוכחות שלי ושל לקוחותיי מדברות בבעד עצמן – אין תחליף לתוכנית אימוני משקולות מתקדמת. כאשר זו מבוצעת נכון זו היא הדרך הבטוחה ביותר להשיג שינוי גופני נראה לעין הזמן הקצר ביותר ובבטיחות מירבית.

מגוון תוכניות אימונים נוספות

הסודות של אימוני כוח - אורית צייטלין תזונאית ספורט
הסודות של אימוני הכוח - מה תרוויחי מזה?
בנוסף להיותי תזונאית ספורט אני גם כותבת תוכניות אימונים בהתאמה אישית לכל אחת ומטרתה: עיצוב ובניית גוף רצוי, אימון לתקופת חיטוב או אימון להעלאת מסת שריר. האוכלוסייה שאני עובדת אתה מגוונת, ניסיתי להכליל או למצוא מכנה משותף בין לקוחותיי אך ללא הצלחה. הדבר היחיד שמצאתי הוא שהרבה מהנשים יעשו הכל בכדי לא להתחיל בשגרת אימוני כוח.
קראו עוד
אימון כושר בבית - המדריך המקוצר
אימון כושר בבית - המדריך המקוצר
אם את יודעת שלא תתמידי, רוצה להתאמן בשקט שלך, לא רוצה להתחייב ואין לך כמה שעות ביום מספר ימים בשבוע לעזוב את עיסוקייך האחרים. כל אלה הן סיבות מצוינות להתחיל ולהתמיד בשגרת אימוני כושר בבית. את כבר מתיישבת וקמה, מרימה ומקפצת אחרי ילדייך - תראי את כבר מתאמנת ולא מודעת לזה! שלא נדבר על זה שאת לא תלויה באף אחד ומתאמנת מתי שבא לך!
קראו עוד
הדברים שאת חייבת לדעת לפני את שנכנסת למכון כושר
מכון כושר תתכונן באתי לבנות גוף - חלק א
את נכנסת למקום סגור, מלא בברזלים, בו גברים צועקים ומזיעים וברקע מוסיקה שחד משמעית יכולה לגרום לאיבוד השמיעה, כן זה מכון כושר שבו את אמורה להתאמן בתקופה הקרובה ועוד להנות מזה. תתפלאי, עוד נרשמת מרצון ושילמת על זה כסף. על מנת להקטין את השוק הראשוני ולמנוע את עזיבתך אחרי אימון אחד, ריכזתי עבורך את 4 הדברים שאת חייבת לדעת לפני את שנכנסת למכון כושר.
קראו עוד
איך נשיג תוצאות במכון הכושר?
מכון כושר תתכונן באתי לבנות גוף - חלק ב
טוב השוק הראשוני שלך עבר והינך עם הרבה יותר ביטחון עצמי מאשר בהתחלה. ואם קראת את חלק א את כבר לגמרי חלק ממכון הכושר, ואולי אפילו מתחילה קצת להנות? טוב בסדר אני לא אגזים אבל נסבל לא ?! אני מאמינה שידע זה כוח וחשוב לי שתדעי לאיזו מטרה הגעת לשם, תביני איזו תוכנית אימונים תקבלי ממאמן הכושר ותוכלי לנטר את ההתקדמות שלך לעבר השגת התוצאות שאת רוצה.
קראו עוד
אורית צייטלין תזונאית ספורט
איך לעצבן את אורית צייטלין תזונאית הספורט?
מהרגע שאנו יוצאים מהבית, אנו נמצאים תחת העין הבוחנת של הסביבה. מובן שלכולם יש דעה ומאוד חשוב להשמיעה בקול, אך לא תמיד היא במקום ובמיוחד כאשר לא נשאלת. במהלך השנה האחרונה שמעתי המון דעות על המראה החיצוני שלי שכללו בין היתר מחמאות וגם ביקורות מאוד קוטלות: רזה מדי , שרירית מדי ועוד...אז היום החלטתי להגיב ולהגיד מה אני באמת חושבת.
קראו עוד
תוכנית אימונים לחיטוב הגוף
המיתוס של תוכנית אימונים לחיטוב הגוף
נשים לגמרי שונות אך דומות בכך שרובנו רוצות גוף מוצק, חזק וסקסי! בתחום זה החשיבה הרווחת של רוב הנשים היא שאם מראה הגוף הרצוי הוא דקיק, עדין ועם שרירים ארוכים ומעוצבים יש לפנות ליוגה, פילאטיס, שיעורי אירובי מחטבים או לעבוד במכון הכושר על פי תוכנית אימונים לחיטוב הגוף המסורתית המיועדת לנשים. כלומר עם משקוליות ממש קטנות ובטווח חזרות גבוה לא?
קראו עוד
תוכנית אימונים להיריון
9 חודשים, 9 קבוצות שרירים ותוכנית אימונים אחת להיריון שלך
במהלך כל 40 שבועות ההיריון שלי התאמנתי . חוויתי אין סוף מבטים והמלצות לגבי נושא האימונים בתקופה זו מכל מי שמצא לנכון להיכנס לתפקיד הרופא האישי שלי או זה שמכיר את גופי ומה שגדל בו יותר טוב ממני. בחרתי לא להתייחס, להמשיך להתנהל כמו מי שמעוניינת בהשגת מטרה עיקרית בתקופה זו והיא לנהל היריון בריא ותקין מבחינת כל המדדים לעובר והאם...
קראו עוד
כיצד אלכוהול פוגע באימון הגופני שלכם
כיצד אלכוהול פוגע באימון הגופני שלכם?
לצריכת אלכוהול מוגברת השלכות גופניות שליליות על הכושר הגופני. מתאמנים רבים לא תמיד מודעים להשפעת האלכוהול על מסת השריר ומטרותיהם. סקירה מדעית חדשה הכללה 106 מחקרים מפרטת ומלמדת על האופן ובאיזו כמות אלכוהול משפיע על תהליכים הורמונלים שבונים את מסת השריר, גם אם הצריכה היא חד-פעמית. הכתבה פורסמה בעיתון ''הארץ'' ונכתבה ע''י אורית צ.
קראו עוד
שומרים על מסת שריר
כיצד שומרים על הכוח ומסת שריר בכל תקופה אך לא בכל מחיר
החשש הגדול ביותר של כל ספורטאי הוא להיפצע. ולמרות זאת יש משהו יותר מפחיד וזה לשמוע מהרופא את המשפט ”נפצעת ועל מנת להחלים לא תוכל להתאמן במשך X זמן”. בתור תזונאית ספורט, מתאמנת שנים בעצמי והכי חשוב אישה מיידית עולות במוחי ארבע שאלות שונות (אף אחת מהן לצערי לא קשורה לכך שנפצעתי, ומתן זמן ותנאים לתהליך ההחלמה והשיקום).
קראו עוד
איזה אימון גופני מסייע לתאי גזע להגדיל את מסת השריר
איזה אימון גופני מסייע לתאי גזע להגדיל את מסת השריר?
ידוע כי האימון האפקטיבי ביותר להגדלת כוח השריר ומסתו הוא אימון כוח. מדובר באימון שבו שריר יחיד או קבוצת שרירים פועלים נגד התנגדות (כוח) חיצונית. מה שפחות ידוע הוא תרומתם של תאי הגזע בגוף, תאים בעלי פוטנציאל אדיר להתפתח למגוון סוגי תאים עם תפקיד מוגדר בגוף מגיל צעיר ועד בגרות, להגדלת מסת השריר בעקבות אימון זה. הכתבה פורסמה בעיתון ''הארץ'' ונכתבה ע''י אורית צ.
קראו עוד
יותר עזרה ממך, יותר זמן עבורה
רוצה אישה כמו שהיא הייתה
בוקר, שיחת לקוח ראשונה: ''אפשר לקחת את שירותייך על מנת לעזור לאישתי ולשכנע אותה להזיז את עצמה? כי אני לא מצליח. כל מה שאני אומר זה לא בסדר, אני כבר מפחד לפתוח את הפה. ומה סה''כ ביקשתי? שהיא תחזור להתאמן, לא מזהה אותה כבר. אני אוהב אותה תמיד אך רוצה שהיא תחזור להראות ולהרגיש כמו שהתחתנתי איתה, לפני עשר שנים.'' הרצון שלך מובן, אך אני מאוד מבינה את התגובה של אישתך...
קראו עוד
הגוף שלך הוא הקנבס שלי
קראו עוד